طراحی سایت
چهارشنبه 1 اسفند 1397.

تبلیـغـات

چاپخانه

http://s5.picofile.com/file/8115543700/ad18.gif.gif

http://doctorwp.com/wp-content/uploads/2014/01/ads-120-240-11.gif

خورنا

خوز نیوز

شوشان

روناش

خبرگزاری ندای هفتکل - هفتکل ندا

ورود کاربران

کی به چی رای می‌ده؟

 

عصر ایران؛ مصطفی داننده- دیروز عکسی از جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام پخش شد که اعضا را در حال رای‌گیری نشان می‌داد. رسانه‌ها در توضیح این عکس نوشتند که رای اعضای مجمع به بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد. بسیاری از دست‌‎ها به جز دست آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان بالا بود.

 

 

بعد از پخش گسترده این عکس، مجمع تشخیص اعلام کرد این تصویر مربوط به رای گیری در مورد سپنتا نیکنام نبوده است.

 

دو،سوم اعضا به بازگشت این عضو زردتشتی شورای شهر یزد رای داده بودند یعنی اگر تصویر رای دادن هم منتشر می‌شد، چندان با عکس منتشر شده متفاوت نبود. آیت‌الله جنتی از روز اول مخالف ورود نیکنام به شورای شهر بود.

 

انتشار این عکس یک سوال را در ذهن ایجاد می‌کند؛ چرا در مسائل مهمی که جامعه با آن درگیر است و دوست دارد بداند نظر کسانی که قرار است در آن موضوع تصمیم بگیرند چیست، رای افراد منتشر نمی‌شود.

 

کی به چی رای می‌ده؟

 

به طور مثال در همین ماجرای سپنتا نیکنام به راحتی می‌شود اسامی موافقان و مخالفان را منتشر کرد. مردم حق دارند بدانند چه کسانی موافق حضور و چه افرادی مخالف حضور این عضو شورای شهر بزد بودند.

 

این رای هم امنیتی نبوده است که فکر کنیم با مشکلات عدیده روبرو خواهیم شد.

 

این اتفاق در مجلس هم می‌تواند بیفتد. آرا نمایندگان در مورد طرح‌ها، لوایح و رای اعتمادها می‌تواند علنی باشد. چرا نمایندگان به عنوان وکلای ملت نظر خود مخفی اعلام می‌کنند؟

 

بسیاری از آنها در نطق‌ها خود نظرات‌شان را بیان می‌کنند  و مشخص نیست چرا در هنگام رای گیری آرای خود را پنهان می‌کنند؟

 

مردم باید بدانند مثلا در مورد برجام، پالرمو، رای اعتمادها و ... وکلای‌شان چه نظری داشته‌اند. مردم حق دارند بدانند کدام نماینده در حالی که نمایندگان مخالف و موافق حرف می‌زنند، رییس جمهور و وزرا از برنامه‌های خود دفاع می‌کنند؛ بازهم نمی‌تواند تصمیم بگیرد و رای ممتنع به صندوق می‌اندازد.

 

همین مخفی بودن آرای نمایندگان باعث شده است تا بسیاری از تصمیمات در کشور قربانی لابی‌های پارلمان شوند. نمایندگان می‌دانند کسی از آراء آنها مطلع نخواهد شد و به خاطر همین تا آخرین لحظه برای لابی کردن تلاش می‌کنند و ناگهان رای خود را 180 درجه تغییر می‌دهند.

 

همانطور که این روزها در مسائل اقتصادی همه از شفافیت حمایت می‌کنند و از قوای مختلف می‌خواهند در این زمینه همچون آیینه عمل کنند، می‌شود از نمایندگان مجلس و شورای شهر و اعضای  مجمع تشخیص انتظار داشت، آرای خود را به صورت علنی اعلام کنند.

 

این کار باعث می‌شود مردم بدانند وکلایی که به مجلس فرستاده‌اند در مورد تصمیمات مهم کشوری چه نظری داشته‌اند و چه رایی داده‌اند. برخی در نطق‌های خود راهنمای راست می‌زنند ولی در رای خود به سمت چپ می‌پیچند یا بالعکس

نوشتن دیدگاه

اوقات شرعی


انجمن جوملای ایران

پیش بینی وضعیت آب و هوا

طراحی سایت و میزبانی وب : نوین وب گستر