طراحی سایت
سه شنبه 2 بهمن 1397.

تبلیـغـات

چاپخانه

http://s5.picofile.com/file/8115543700/ad18.gif.gif

http://doctorwp.com/wp-content/uploads/2014/01/ads-120-240-11.gif

خورنا

خوز نیوز

شوشان

روناش

خبرگزاری ندای هفتکل - هفتکل ندا

ورود کاربران

موافقت وزارت نیرو با احداث سد بر روی رودخانه هندیجان

 

  مدیر جهاد کشاورزی هندیجان با اعلام پذیرش ساخت سد بر روی رودخانه این شهرستان از سوی وزارت نیرو گفت: خشکسالی چند سال اخیر در حوزه آبریز زهره ضروت احداث هر چه سریعتر سد بر روی این رودخانه را بیش از پیش برجسته کرده است.
 
جمشید اسلامیان روز جمعه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: کلیات احداث سد بر روی رودخانه هندیجان به منظور جلوگیری از هدر رفت آب و ممانعت از افزایش شوری ناشی از پیشرفت آب دریا به رودخانه توسط وزارت نیرو پذیرفته شده و به زودی شاهد انعقاد قرارداد مطالعات اجرای آن خواهیم بود.
 
وی گفت: کارشناسان وزارت نیرو تاکنون چهار بار از منطقه بازدید و در نهایت با پذیرش اجرای آن به عنوان قدم اول و انجام مطالعات لازم و اجرای آن شاهد تحولی در کشاورزی این شهرستان خواهیم بود.
 
اسلامیان افزود: پیشنهاد ما احداث سدی لاستیکی و قابل ارتجاع است که بتواند دبی های سیلابی را از خود عبور و مانع عبور شناورها نیز نشود است و برای این منظور دو نقطه توسط مسئولان به کارشناسان وزارت پیشنهاد شده است.
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان هندیجان افزود: با تصمیم کارشناسان وزارت نیرو محل و نوع سازه سد پس از انجام مطالعات تعیین خواهد شد. وی گفت: برآورد مسئولان این است که برای حفظ کشاورزی منطقه این سازه باید بر روی رودخانه هندیجان اجرا شود زیرا حدود 20 هزار هکتار اراضی هندیجان به دلیل کمبود آب مدت هاست که زیر کشت نرفته اند و کشاورزی و دامپروری در منطقه در بحران قرار گرفته و اجرای این طرح بخشی از این مشکلات را حل خواهد کرد
 
اسلامیان ادامه داد: خشکسالی هایی که در چند سال اخیر در منطقه وجود داشته است ضروت ایجاد این سد را برجسته کرده زیرا علاوه بر تاثیر مستقیم بر افزایش سطح زیر کشت موجب کنترل ریزگردها در منطقه نیز خواهد شد.
 
وی گفت: کشاورزی هندیجان زمانی یک برند در سطح کشور بود ولی به دلیل مشکلات تامین آب در حال حاضر تنها گندم در این شهرستان با کاهش سطح زیر کشت کاشته می شود.
 
وی در خصوص تاثیر احداث این طرح بر کشت تابستانه کشاورزان افزود:کشت تابستانه مدت هاست به دلیل کمبود منابع آب در شهرستان ممنوع شده است و عملاً در تابستان هیچ محصولی در منطقه کشت نمی شود و احداث این سد در صورت تامین و تخصیص آب برای کشت تابستانه توسط وزات نیرو بر کشت تابستانه نیز موثر خواهد بود.
 
وی با تاکید بر مدیریت منابع آب در حوزه آبریز زهره افزود: کنترل میزان آب ورودی به رودخانه زهره و تقسیم عادلانه بین شهرستان های پائین دست از جمله هندیجان که در انتهای این رودخانه قرار دارند، همچنین بستن انهار سنتی و جلوگیری از کشت بی رویه محصولات آبی مانند برنج در شهرستان های بالادست می تواند بخش دیگری از مشکلات کشاورزان هندیجان را حل کند.
 
اسلامیان تاکید کرد: آبی که در حال حاضر وارد رودخانه هندیجان می شود به انداره حق آبه زیست محیطی آن هم نمی رسد و شاهد خشک شدن مکرر رودخانه در مقابل روستاهای بالادست هندیجان هستیم.
 
شهرستان هندیجان با 38 هزار نفر جمعیت در جنوب استان خوزستان قرار گرفته است.

نوشتن دیدگاه

اوقات شرعی


انجمن جوملای ایران

پیش بینی وضعیت آب و هوا

طراحی سایت و میزبانی وب : نوین وب گستر