طراحی سایت
سه شنبه 2 بهمن 1397.

تبلیـغـات

چاپخانه

http://s5.picofile.com/file/8115543700/ad18.gif.gif

http://doctorwp.com/wp-content/uploads/2014/01/ads-120-240-11.gif

خورنا

خوز نیوز

شوشان

روناش

خبرگزاری ندای هفتکل - هفتکل ندا

ورود کاربران

خوزستان یا خاکستان

عکس - خبرگزاری ندای هفتکل:

«مالک خدادادی»

 

 

خبرگزاری ندای هفتکل:

 

24 بهمن 1396 برای اولین بار میزان غلظت گرد و غبار حدود 100 برابر حد مجاز و عدد 9000 میکروگرم را تجربه کرد. دستگاه های نمایشگر آلاینده ها و گرد و غبار مقدار ماکزیمم را نشان می داد و پس از مدتی از کار افتاد. شدت، حدت، قدرت و غلظت ریزگردها به حدی بود که کلیت کلانشهر اهواز را کلافه نمود و جنبش هر جنبنده را از جنبیدن انداخت. استان خوزستان را به پرتگاه فلج شدن کشاند، شیرازه مدیریتی از هم پاشید. ریزگردهای میکروسکوپی همه مدیران مدعی و ماکروسکوپی را متحیر و مسکوت نمود. طولی نکشید پلیس راه استان برخی از محورهای مواصلاتی پر تردد و پر ترافیک را مسدود اعلام نمود. از تردد کامیون سنگین و اتوبوس ها جلوگیری به عمل آمد. مراکز آموزشی از پیش دبستانی تا دانشگاهی تعطیل شد. سازمانهای صفی، ستادی، خدماتی تعطیل شدند. بانک ها و بنگاه های اقتصادی به حالت تعطیل و نیمه تعطیل درآمد. پروازهای استان لغو گردید و روی باند فرودگاه هیچ پرنده آهنی و جانوری یارای نشستن نبود. آب، برق و تلفن بسیاری از مناطق شهری قطع شد. اورژانس ها و بیمارستان های شهر مملو از مردمانی شد که جرمشان این بود –  در روزی که هوای شما پس بود گفته بودند اگر هوا نداریم، اما هواتون داریم – ولی الان هوا که ندارند، حیات هم ندارند اما هنوز حیا دارند، همان حجب و حیای جنوبی بودنشان نمی گذارد نجیب بودنشان زیر سوال برود و پا را از دایره اخلاق فراتر بگذارند. خود بار رنج و ملامت را به دوش می کشند تا مبادا کسی از دستشان برنجد.

 

با این اوصاف قبل از ظهر امروز در حالی که میزان غلظت گرد و غبار اهواز به مرز 5000 میکروگرم رسیده بود، در شهرهای دزفول، اندیمشک و شوش زیر 100 میکروگرم ، در آبادان و خرمشهر کمتر از 150 میکروگرم بود، این آمار و ارقام چهار موضوع مهم و مفروض را به ذهن متبادر می کند:

 

1- منشا گرد و غبارهای بحرانی و فوق بحرانی داخلی است (زیرا غلظت آنها زیاد و دانه ها درشت هستند).

 

2- منشا گرد و غبار در شعاع 30 تا 50 کیلومتری اهواز است (کمتر از یک ساعت اهواز را درنوردیدند).

 

3- کانون های فوق بحرانی، متعدد و چندان وسیع نیستند (چون در ساعات اولیه فقط اهواز را احاطه کرده است).

 

4- کانون های بحرای و فوق بحرانی به راحتی قابل شناسایی هستند.

 

مهار این کانون های داخلی از چهار طریق ممکن، امکان پذیر است:

 

1- مالچ پاشی: ماده ای حاصل از فراورده های نفت و حدود 65 درصد نفت کشور از خوزستان استحصال می شود.

 

2- درخت کاری: در حالی که خاک جلگه ای خوزستان مستعد رویش درختان بومی و غیر بومی است.

 

3- احیاء تالاب ها و هورها : زیرا بزرگترین و پرآب ترین رودهای کشور در خوزستان جاری است.

 

4- شن ریزی: خوزستان بزرگترین معادن شن و ماسه کشور را دارد.

 

به راستی وقتی در مقابل این مشکل این همه منابع داریم کجای کار می لنگد که ریزگردها، ما بزرگ گردها (آدم ها مدعی) را به ستوه درآورده است. فراموش نکنیم برای حل این مشکل و در مقابل حقوق تضییع شده مردم ما مسئولیم و مدیون، و اکنون برای برون رفت از این معضل، ملزومات کار مهیاست از جمله:

 

   - 150 میلیون دلار برداشت از صندوق ذخیره ارزی به دستور مقام معظم رهبری (حفظه الله  تعالی)

 

-  در دسترس بودن مواد و ملزومات مذکور اولیه در استان

 

- نیروی کار فراوان و ارزان در استان

 

دیری نخواهد پایید که دیر یا زود باید صندلی های مدیریت را گذاشت و گذشت.  ما می مانیم و قضاوت تاریخ و مطالبات نسل های آینده از عملکرد اکنون ما. و زخم هایی که بر پیکره نحیف و نجیب محیط زیست از سوء مدیریت ما برجای می ماند.  لذا شما را به حرمت و حجب و حیای مردم محبوب و محجوب و فراموش شده خوزستان، به پاس عرق جهادی ایثارگران، رزمندگان و جانبازانی که هشت سال در جبهه های خوزستان مقابل ارتش های پیشرفته دنیا خم به ابرو نیاوردند و قد خم نکردند، به عظمت خون شهدایی که شهد شیرین شهادت را در خاک خوزستان نوشیدند قسم، خوزستان را به ورطه فراموشی نسپارید و نگذارید خوزستان از دست برود که دیگر دست و دلی برای کسی باقی نخواهد ماند.

 

مردم خوزستان خواسته خیلی بزرگی ندارند، زیرا که نه این خواسته خیلی بزرگ است و نه استان خوزستان استان کوچکی است. مهار ریزگردهای که منشا و مرکزداخلی دارند کار بسیارسخت و  صعبی نیست. اما اراده ای سرسخت، صادق، سالم و انقلابی می خواهد و کاری جهادی می طلبد.

 

چه خوب سروده است شاعر فقید خوزستانی:

 

وضع این آب و هوا را به که باید گفت

 

گله از کار شما را به که باید گفت.

 

 

نوشتن دیدگاه

اوقات شرعی


انجمن جوملای ایران

پیش بینی وضعیت آب و هوا

طراحی سایت و میزبانی وب : نوین وب گستر