طراحی سایت
پنجشنبه 31 مرداد 1398.

ورود اجسام سخت به سازهای آبی شوشتر/برآورد خسارت انجام نشده است

 

حسین پنبه دانه پور  با اشاره به میزان خسارت به پارک‌های شهرستان شوشتر در جریان جاری شدن سیل در استان خوزستان گفت: پارک داریون ساحلی به دلیل آزادسازی آب از سد گتوند و کارون و طغیان رودخانه شطیط دچار آبگرفتگی شد و خسارت‌هایی در حد آبگرفتگی و نشست آسفالت و معابر شبکه پارکی در این پارک دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه تاکنون میزان خسارت برآورده نشده است، ادامه داد: پارک جزیره این شهرستان هم مانند پارک داریون ساحلی از سیلاب رها نشده است.

فرماندار شوشتر با بیان اینکه شدت سیلاب فروردین ماه سال جاری باعث زیر آب فرو رفتن دیوارهای آبشارهای شوشتر و بند میزان شده است، گفت: آب با شدت از سدهای کارون رها شد و بند میزان را غرق کرد؛ غرق شدن این بنای تاریخی باعث شد یکی از ستون‌های میانی پل دچار ترک شود.

وی در ادامه تصریح کرد: با همکاری سازمان آب و برق خوزستان، میراث فرهنگی کل کشور و سازمان آب و برق شوشتر، پوشش‌های زره فولادی طراحی و با تأیید کارشناسان پایگاه سازه‌های آبی شوشتر بر روی دیوارها نصب شد که این کار باعث کاهش فشار آب بر روی دیواره‌ها شده و از تخریب این اثر جلوگیری می‌کند.

فرماندار شوشتر عنوان کرد: به سازه‌های آبی این شهرستان نیز خسارت‌هایی وارد شده است، با توجه به شواهد موجود اجسام سخت وارد شبکه‌های آبرسانی داخل سازه‌های آبی شده است اماادامه روند رهاسازی آب از سد کارون، مانع برآورد میزان خسارت وارده به سازه‌های آبی شوشتر شده و با کاهش رهاسازی ب این امر صورت می‌پذیرد.

پنبه دانه با اشاره به سیل بندهای ساحل رودخانه‌های دز و کارون تصریح کرد: پس از سیل سال ۹۵، تقویت سیل بندهای شعیبیه از سال گذشته آغاز و با کمک شورای مدیریت بحران، دستگاه‌های ذیربط، مدیریت و فازبندی سیل بندها در حوزه استحکام بخشی و بلندمرتبه سازی توسط شرکت کشت و صنعت امام خمینی، بنیاد مسکن و اداره راهداری شهرستان و سازمان آب و برق استان انجام شد. با انجام این کارها خوشبختانه ما در آذر، دی و بهمن سال گذشته سیلابی در این بخش رخ نداد.

فرماندار شوشتر ادامه داد: با وجود اینکه از ماه‌های قبل کار عمرانی را روی سیل بندها آغاز کردیم و تقریباً سیل بندها جزو محکم‌ترین سیل بندهای استان به شمار می‌رفت، اما با توجه به میزان آزادسازی آب از سد دز در در فروردین ماه سال جاری شاهد عبور آب از روی سیل بندها بودیم.

وی بیان کرد: ۳۴ روستا در غرب شعیبیه در حاشیه دز با سیلاب مواجه شدند که از این تعداد، ۲۴ روستا با آبگرفتگی مواجه و ۱۰ روستا نیز در محاصره کامل آب قرار گرفتند. در ۴ روستای شاخه کارون نیز از پایین دست آب به سمت خانه‌ها روانه شد و چندین خانه را با آبگرفتگی مواجه کرد.

پنبه دانه یادآور شد: با مدیریت و تدابیر شورای تأمین شهرستان، قوه قضائیه، دادستان، رئیس دادگستری، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی، تیپ ۴۵ تکاور، پادگان شهید دقایقی و شورای مدیریت بحران توانستیم مردم را به کمپ انتقال دهیم و تعداد کمی هم به روستاهای دیگر در کنار اقوام و بستگانشان اعزام شدند، و وسایل زندگی آنها نیز توسط خودروهای تیپ ۴۵ تکاور و نیروهای بسیجی و سربازها از منازل تخلیه شد.

فرماندار شوشتر با اشاره به خسارت وارده به کشاورزان بیان کرد: حدود ۱۲ هزار هکتار گندم از مزارع کشت نیشکر شرکت کشت صنعت امام خمینی (ره) به زیر آب فرو رفت که خسارت بسیاری به این مزارع وارد شد اما هنوز خسارت ریالی محاسبه نشده است.

وی افزود: بیشترین و بزرگترین خسارت، آسیب‌های روحی و روانی مردم است که ما با تلاش روحانیان و اداره ارشاد اسلامی، تبلیغات اسلامی و گروه‌های مردمی استان فارس؛ توانستیم از فضای پرالتهاب و عصبی و روانی مردم با جشن‌ها و سرورها و نمایش فیلم‌ها بکاهیم اگر چه خسارت روانی که سیلاب به جامعه می‌زند یکی از خسارت‌هایی است که شاید در دراز مدت بتوانیم آن را مداوا کنیم.

فرماندار شوشتر با اشاره به وضعیت اسکان سیل زدگان گفت: ۳ کمپ احداث کردیم، یک کمپ در روستای بنه کاظم در یکی از مدارس به صورت چادر، کمپ دوم که حدود یک هزار نفر ظرفیت دارد در سوله‌های تعاون روستاهای شهر گوریه که حدود یک هزار و ۳۰۰ نفر در آن مستقر بودند و کمپ سوم در مدرسه شهید ساق بلند زاده شهر گوریه در کلاس‌ها، راهروها و حیاط مدرسه حدود یک هزار تایک هزار و ۱۰۰ نفر استقرار یافتند. حدود ۲ هزار نفر از مردمان روستایی نیز نگهبان خانه‌هایشان نیز بودند که به آنها هم خدمات می‌رساندیم.

پنبه دانه ادامه داد: حدود ۴ هزار نفر از مردمان شعیبیه در منازل بستگان خود در روستاهای دیگر مستقر بودند که به آنها هم خدمات می‌رساندیم.

وی با بیان اینکه سیلاب در حال حاضر مهار و کار خدمات رسانی به مردم و بازگشت آنها به روستاها آغاز شده است، افزود: استان فارس به عنوان استان معین و اداره کل راهداری و حمل و نقل خوزستان، ماشین آلات و تجهیزات را در اختیار مناطق سیل زده گذاشتند.

این مقام مسئول تاکید کرد: با یاری اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان شوشتر و بنیاد مسکن شهرستان و پای کار بودن مردم تا این لحظه قطع روستایی ارتباط نداشته‌ایم و با استفاده از ۱۵ لوله‌های یک بستری و دو متری شرکت نفت استان در اختیار ما گذاشت، لوله گذاری برای عبور آب از زیر جاده‌ها انجام شده است. تمام بریدگی‌ها را نیز اصلاح کرده‌ایم و قابل تردد است.

فرماندار شوشتر در پایان گفت: از مردمی که در شرایط مقابله با سیل در کنار مسئولین پای کار آمده و همکاری کردند و همچنین از مردمان شعیبیه تقدیر و تشکر می‌کنیم.

مرجع / مـهـر

نوشتن دیدگاه

اوقات شرعی


انجمن جوملای ایران

پیش بینی وضعیت آب و هوا

طراحی سایت و میزبانی وب : نوین وب گستر