طراحی سایت
سه شنبه 29 مرداد 1398.

درمان ۱۲۸۵۰ راس دام در مناطق سیل زده خوزستان

 

مصطفی کنارکوهی در خصوص اقدامات برای مناطق سیل زده اظهار کرد: تا ۲۱ فروردین ماه پنج هزار و ۱۰۰ رأس دام مورد سمپاشی قرار گرفت و ۹۷۰ مورد پایش و بررسی دام، طیور و آبزیان نیز انجام شد.

وی با بیان اینکه در این مدت پنج هزار و ۵۰۰ قطعه طیور و ۴۵۰ رأس دام به صورت بهداشتی دفن شده است، افزود: همچنین در این مدت ۲۰ هزار قطعه طیور و ۱۲۸۵۰ رأس دام سبک و سنگین توسط کارشناسان این اداره کل تحت درمان قرار گرفتند.

مدیرکل دامپزشکی خوزستان از تشکیل تیمی برای بروزرسانی آمار دام، طیور و آبزیان در معرض خطر سیل خبر داد و تصریح کرد: در راستای ترغیب دامداران به جابجایی دام‌ها به محل امن از ظرفیت ائمه جماعات در روستاها استفاده کردیم که خوشبختانه استقبال زیادی از این امر شده است.

کنارکوهی بیان کرد: در شهرستان‌های هویزه، باوی، شوشتر، اهواز، دشت آزادگان، دزفول به صورت روزانه و مستمر انواع دام‌های سبک و سنگین از مناطق پرخطر به مناطق امن تر منتقل می‌شوند.

وی با بیان اینکه تشکیل کمپ‌ها در مناطق امن برای اسکان دام‌ها با پیشنهاد دامپزشکی و اجرایی شدن آن توسط ستاد بحران در شهرستان انجام شده ادامه داد: انجام واکسیناسیون علیه بیماری تب برفکی، شاربن علامتی، آنتروتوکسمی، و همچنین سم پاشی بر علیه انگل‌های خارجی و انجام درمان‌های حمایتی به شکل رایگان با اولویت دام‌های مستقر در کمپ‌های اسکان از دیگر اقدامات این اداره کل در مناطق مختلف استان است.

مدیرکل دامپزشکی خوزستان از انجام هماهنگی با شرکت‌های پخش دارویی استان برای تحویل فوری واکسن‌های بهادار و دارو به ادارات دامپزشکی متقاضی و حمل توسط شرکت‌های پخش دارویی خبر داد و گفت: تمام ادارات دامپزشکی در ستادهای بحران شهرستان‌ها برای مدیریت سیل به صورت فعال مشارکت دارند.

کنارکوهی پخش گسترده اطلاعیه‌ها و ملاقات‌های چهره به چهره با دامداران و روستاییان در معرض خطر سیل برای انتقال دام‌ها به کمپ‌های آماده شده با هماهنگی ستاد بحران در شهرستان‌ها را از دیگر اقدامات این اداره کل برشمرد و یادآور شد: رؤسا و کارشناسان تمام ادارات دامپزشکی شهرستان‌ها به ویژه شهرستان‌های در معرض خطر سیل در شهرستان و ادارات به صورت ۲۴ ساعته در آماده باش هستند تا بتوانند به مردم خدمت رسانی کنند.

وی تشریح کرد: تمام کارکنان ادارات دامپزشکی در سطوح مختلف، روزانه صبح و بعد از ظهر از مناطق سیل زده بازدید و گزارش اقدامات خود را در همان لحظه ارائه می‌دهند.

مدیرکل دامپزشکی خوزستان تأکید کرد: کلیه فعالیت‌های دامپزشکی در مناطق سیل زده که بعضاً ارگان‌های مختلفی حضور دارند با مؤظف کردن استفاده از کاور مخصوص دامپزشکی با نشان سازمان توسط کارشناسان حاضر در محل ملموس سازی می‌شوند.

مدیرکل دامپزشکی خوزستان با بیان اینکه به صورت لحظه‌ای با معاونت امور دام سازمان جهاد کشاورزی و ستاد بحران استانداری برای تأمین علوفه، سوخت و پناهگاه‌های امن برای دامداری‌ها و مرغداری‌ها هماهنگ می‌شود، اظهار کرد: در همین راستا با اتحادیه و تعاونی‌های مرغداران هماهنگی‌های لازم صورت گرفته و اکیپ‌های بازرسی از مرغداری‌ها با اولویت تخلیه فارم های پرخطر به کشتارگاه و یا در صورت پایین بودن سن گله، انتقال به واحدهای پرورش خالی امن با حفظ شرایط بهداشتی تشکیل شده است.

کنارکوهی تشریح کرد: برنامه ریزی اداره کل برای پشتیبانی روزانه از شهرستان‌های در معرض خطر به شکلی است که به محض دریافت لیست نیازهای شهرستان، تجهیزات با خودروهایی که به صورت آماده باش حضور دارند، ارسال می‌شود.

وی ادامه داد: به منظور خدمت رسانی بهتر، شهرستان‌های در معرض خطر زیر نظر مدیرکل و معاونت سلامت، بدون در نظر گرفتن حوزه جغرافیایی پوشش داده می‌شوند؛ به صورتی که در صورت انسداد مسیر روستاها و مناطق توسط سیل، اعزام اکیپ‌ها و تجهیزات توسط دیگر شهرستان‌ها و از سایر مسیرها انجام می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی خوزستان در پایان از هماهنگی با نیروهای بسیج و در برخی دیگر شهرستان‌ها با نیروی انتظامی برای تأمین امنیت دام‌ها در کمپ‌های اسکان خبر داد و گفت: همچنین از بازدیدهای میدانی در سطح مدیریت که توسط مدیرکل به صورت زمانبندی شده الگویی ترسیم و در تمام مناطق سیل زده یا در معرض سیل انجام و دستورات آنی به سایر سطوح صادر می‌شود.

مرجع / مـهـر

نوشتن دیدگاه

اوقات شرعی


انجمن جوملای ایران

پیش بینی وضعیت آب و هوا

طراحی سایت و میزبانی وب : نوین وب گستر