طراحی سایت
يكشنبه 5 خرداد 1398.

وزیر نیرو: سیلاب‌های مخرب خوزستان با سدهای بزرگ مهار شدند

وی افزود: بخشی از این اعتبارات هزینه شده است و مابقی آن نیز فراهم خواهد شد که با تلاش تمامی دست اندرکاران و مدیران صنعت آب و برق، پیمانکاران، مهندسان مشاور و حمایت و پشتیبانی استاندار خوزستان و نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی هر چه زودتر طرح‌های یاد شده به ثمر خواهد نشست.

وزیر نیرو ادامه داد: در جریان سفر مدیران وزارت نیرو به استان خوزستان تعدادی طرح و پروژه در شهرستان‌های لالی، رامهرمز، ایذه و اهواز افتتاح و یا عملیات اجرایی آن‌ها آغاز خواهد شد که با تکمیل این طرح‌ها صدها مگاوات به توان تولید برق در استان خوزستان اضافه خواهد شد، هزاران هکتار اراضی از آب تنظیمی بهره‌مند خواهند شد و هزاران نفر از هموطنان ما نیز از امکان دسترسی به آب شرب سالم و پایدار بهره‌مند می‌شوند.

اردکانیان تاکید کرد: امروزه در استان خوزستان به برکت وجود سدهای مخزنی بزرگ میلیاردها مترمکعب آب شیرین نگهداری می‌شود که این مهم نه تنها به معنای میلیون‌ها تن مواد غذایی و تدارک امنیت غذایی بخش‌های از سرزمین ما است، نه تنها به معنای دسترسی به آب سالم و مطمئن برای شرب و بهداشت است، نه تنها به معنای تولید صدها مگاوات توان تولید برق و میلیاردها کیلووات ساعت انرژی در طول سال بلکه مهم‌تر از تمامی این موارد به معنای امکان کنترل سیلاب در این استان است.

وی یادآور شد: در گذشته‌های نه چندان دور مردم این استان و بسیاری از مناطق کشور در آستانه عید نوروز نگران وقوع سیلاب‌های سهمگین بودند. سیلابی که در روزهای منتهی به سال جدید جدای از خسارت مادی، بسیاری از مردم این مناطق را به جهت بروز خسارت جانی داغدار می‌کرد و همواره ایام عید جمعی از اهالی این مناطق همراه با عزا بود. ولی امروزه به جهت ساخت سدهای مخزنی بزرگ و موثر، مردم این خطه نیز با خاطر آسوده به استقبال بهار می‌روند.

وزیر نیرو با اشاره به امکان افزایش مخزن سد تزار لالی به منظور کنترل سیلاب‌های مخرب در این منطقه، گفت: این طرح نیز مانند سایر پروژه‌های سدسازی همراه با الزاماتی مانند زیر آب رفتن مناطقی تحت عنوان مخزن سد و پرداخت حق و حقوق روستائیان، مالکان و حقابه‌دارانی است که در این مناطق قرار گرفته‌اند. از این رو به تمامی این مسائل به حکم قانون پرداخته خواهد شد و سعی خواهیم کرد این مهم را با سرعت انجام بدهیم تا شیرینی پیشرفت عملیات ساختمانی سد همراه با جلب رضایت این گروه از ساکنان باشد.

گفتنی است چندی پیش بروز سیلاب‌های مخرب در غرب خوزستان سبب به زیر آب رفتن شهر رفیع و چندین روستا در شهرستان‌های هویزه و دشت آزادگان شده بود که هنوز آمار دقیقی از میزان خسارت‌های وارد آمده اعلام نشده است.

مرجع / فـارس

نوشتن دیدگاه

اوقات شرعی


انجمن جوملای ایران

پیش بینی وضعیت آب و هوا

طراحی سایت و میزبانی وب : نوین وب گستر