طراحی سایت
يكشنبه 1 مهر 1397.

تبلیـغـات

چاپخانه

http://s5.picofile.com/file/8115543700/ad18.gif.gif

http://doctorwp.com/wp-content/uploads/2014/01/ads-120-240-11.gif

خورنا

خوز نیوز

شوشان

روناش

خبرگزاری ندای هفتکل - هفتکل ندا

ورود کاربران

غذاهای نذری که کام رفتگران شهرداری را تلخ می کنند

 

 

به گزارش خبرگزاری ندای هفتکل، اگرچه ظروف یک بار مصرف سهولتی برای کارها ایجاد کرد که همگان را از شستن ظرف رهایی بخشید یا وسواسی‌ها را از احتمال استریل نبودن ظرف‌ها راحت کرد، ولی مشکلاتی که ایجاد کرده نیز قابل اغماض نیست.این روزها در کشور ما مصرف این ظروف یکبار مصرف به اوج رسیده است و تقریبا همه مردم یک بار هم که شده در این ظروف غذا یا آشامیدنی مصرف کرده‌اند یا خواهند کرد، خصوصا در ایام دهه اول محرم.

 چند سالی است که ظروف یکبار مصرف پلاستیکی به دلیل افزایش تولید، قیمت ارزان، حمل و نقل آسان و دسترسی سریع، جایگزین ظروف سنتی شده که این حجم در ایام خاص مانند ماه محرم و صفر با توزیع غذاهای نذری افزایش می یابد که علاوه بر زیر سوال برده چهره شهر، مشکلات محیط زیستی زیادی هم به همراه دارد.

 از طرفی پزشکان و کارشناسان بارها اعلام کرده اند ریختن غذای گرم در داخل ظروف یکبار مصرف پلاستیکی بسیار خطرناک است و موجب بروز انواع بیماری ها از جمله سرطان می شود.به گفته برخی فعالان محیط زیستی مصرف ظروف یکبار مصرف در ایام محرم و صفر تا دو برابر افزایش می یابد از این رو هیات های مذهبی بهتر است از ظروف یکبار مصرف تجدید پذیر در مساجد و تکایا استفاده کنند.آمارها نشان می دهد بالا بودن سرانه مصرف ظروف پلاستیکی در کشور باعث شده است ایران در شمار 10 کشور اول دنیا از لحاظ مصرف پلاستیک قرار گیرد که استفاده از این ظروف در ایام محرم و صفر به اوج خود می رسد.از نظر علمی ظروف پلاستیکی به علت اینکه از مشتقات مواد نفتی هستند ساختار مولکولی آنها به گونه ای است که در دمای پایین حتی زیر 30 درجه نیز می توانند وارد مواد غذایی شوند که در طولانی مدت این مواد شیمیایی سبب کاهش مصونیت بدن در برابر انواع میکروب ها و بروز بیماری ها می شود.

 


در همین رابطه امسال برای نخستین بار کمپین مبارزه با ریختن زباله و ظروف یکبار مصرف در سطح هفتکل در ماه محرم و مراسم عزاداری عاشورا و تاسوعا را در کانال تلگرامی ندای هفتکل به آدرس nedaehaftkel@ تشکیل داده ایم.

 


این کمپین با هدف جلوگیری از آسیب های زیست محیطی و ارتقای سطح فرهنگی جامعه مبنی بر نریختن زباله در سطح شهر ایجاد شده است.

 


کافی است در این ایام، اطراف محل توزیع نذورات مردم، سری بزنیم تا انباشت لیوان‌های یکبار مصرف و ظروف و ... را به عینه ببینیم... امید است امسال همه ما حواسمان به ظروف نذری که می‌گیریم باشد... اگر کنار خیابان نذری می‌دهید حتما جایی برای ریختن ظروف استفاده شده در نظر بگیرید.

 

این‌کار هم به بازیافت راحت‌تر مواد پلاستیکی کمک می کند و هم زحمت رفتگر محله را کمتر می‌کند. مطمئنا همه کسانی که نذری می دهند نمی‌خواهند ثواب نذرشان با آه شبانه یک پیرمرد زحمتکش به باد برود.

 

 

 

 نویسنده: علی عوض نژاد

 

نوشتن دیدگاه

اوقات شرعی


انجمن جوملای ایران

پیش بینی وضعیت آب و هوا

طراحی سایت و میزبانی وب : نوین وب گستر